Održana je druga regionalna zimska škola “Dijaspora kao potencijal lokalnog razvoja: od nacionalnih politika do lokalnih akcija” 18 i 19. novembra (online) i 23 i 24. novembra uživo na Zlatiboru. Školu su organizovali Geografski fakultet i Zapadno-balkanska migraciona mreža (WB-MIGNET), uz podršku globalnog programa „Migracije i dijaspora“ (PMD), Njemačke razvojne saradnje, koji u Srbiji sprovodi GIZ.
Cilj škole, koja je osim predstavnika Gradske razvojne razvojne agencije Istočno Sarajevo, okupila i predstavnike lokalnih samouprava iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, jeste jačanje kapaciteta zaposlenih u jedinicama lokalnih samouprava za sagledavanje značaja dijaspore u razvojnim procesima i njenog ekonomskog doprinosa kroz prenos znanja, vještina i tehnologija. U okviru planiranih aktivnosti tokom trajanja zimske škole, poseban akcenat je stavljen na povezanost migracija sa razvojem i podizanje važnosti uloge samih migranata u razvojnim procesima matice. Razgovaralo se i o modelima prenosa vještina i znanja i njihovom potencijalu za podsticanje održivog razvoja i uključivanje dijaspore u programe razvojne saradnje. Gosti predavači su bili eminenti regionalni stručnjaci za pitanja migracija koji su, u prvim danima škole, pružili teorijsku osnovu za sagledavanje fenomena dijaspore u funkciji razvoja. Nakon toga, u drugom djelu škole bile su organizovane radionice na kojima su učesnici, kroz praktične primjere i interaktivne aktivnosti, razmjenili svoja znanja, ideje i lična iskustva iz rada u ovoj oblasti.
Škola predstavlja još jednu u nizu aktivnosti Geografskog fakulteta i WB-MIGNET-a i teži da uspostavi kontinuirani dijalog između različitih aktera za sagledavanje migracionih procesa. Pored toga, zajedničko angažovanje je usmjereno i na isticanje uloge transnacionalne zajednice u smislu učešća dijaspore u razvoju lokalnih zajednica kroz smanjenje siromaštva, ekonomski razvoj, oporavak nakon krize, kao i kreiranje okruženja u kojem se potencijal dijaspore može realizovati na održiv način.