Projekat „Kulinarska staza“, podržan od Interreg Danube programa sa fokusom na specifični cilj 3.3, snažno naglašava etničko i lokalno kulinarsko naslijeđe u Dunavskom regionu, uključujući vinogradarstvo. Ciljan je na geografski udaljene i nerazvijene zajednice, nudeći značajne ekonomske mogućnosti za ruralna područja i mala naselja. Projekat koristi kulinarsko naslijeđe za revitalizaciju turizma, promoviše lokalni ekonomski razvoj, stvara mogućnosti za zapošljavanje i podstiče štedljive i društvene inovacije. Sarađujući sa manjinama i marginalizovanim grupama na osnovu starosti, pola, invaliditeta, itd., projekat nastoji da unaprijedi kulturnu raznolikost i inkluzivnost.

Projekat ima za cilj unaprjeđenje povezanosti i saradnje između turističkih destinacija, usluga, proizvoda i zainteresovanih strana u Dunavskom regionu. Ključni ciljevi uključuju prikupljanje, digitalizaciju i zaštitu kulinarske kulturne baštine; razvoj transnacionalne kulinarske staze sa multimedijalnim iskustvima; stvaranje transnacionalnih strategija za zaštitu i razvoj etničke i lokalne kulinarske baštine; uspostavljanje zajedničkog centra za demonstraciju i obuku; implementaciju modula za izgradnju kapaciteta; i razvoj transnacionalnih akcionih planova i zajedničkog centra za inovacije i politike.

Projekat Kulinarska staza značajno će doprinijeti implementaciji EUSDR-a razvojem i testiranjem tri rješenja u sedam pilot aktivnosti. Uključujući 27 prekograničnih organizacija i jačajući institucionalne kapacitete 250 organizacija, projekat će aktivno uključiti različite ciljne grupe, doprinoseći razvoju turizma kao značajnog faktora za udaljene ruralne zajednice. Ključni rezultati projekta uključuju digitalni katalog kulinarskog naslijeđa, transnacionalne kulinarske staze, zajedničke centre za obuku i strategije za održivi turizam. Projekat je spreman da smanji društvene razlike, promoviše inovacije i stvori održivu korist za zajednice koje učestvuju u Dunavskom regionu.

Vodeći partner je Fakultet za primijenjene društvene nauke Nova Gorica iz Slovenije, dok su ostali partneri: Sarajevska regionalna razvojna agencija (Bosna i Hercegovina), Gradska razvojna agencija Istočno Sarajevo (Bosna i Hercegovina), Regionalna razvojna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja (Srbija), Istraživački centar „Regionalni i globalni razvoj“ (Bugarska), Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Кomove i Prokletije (Crna Gora), Univerzitet primijenjenih nauka Carinthia (Austrija), Privatni profesionalni koledž i kulinarska akademija (Bugarska), Veleučilište „Nikola Tesla“ u Gospiću (Hrvatska), Edhance Plus o.p.s. (Češka), Privredna i industrijska komora Budimpšte (Mađarska), Steinbeis 2i GmbH (Njamačka), Rumunsko udruženje za transfer tehnologije i inovacije (Rumunija), Univerzitet POLITEHNICA iz Bukurešta (Rumunije), Rudolfovo – Naučno-tehnološki centar Novo mesto (Slovenija), Tehnički univerzitet u Кošicama (Slovačka), Pedagoški državni univerzitet „Ion Creanga“ (Moldavija), Javna organizacija Кlub pravnika „Vivat Lex“ (Ukrajina), Fakultet informatičkih studija u Novom mestu (Slovenija).

TRAJANJE

01.01.2024. – 30.06.2026.

BUDŽET

Interreg Funds : 1.819.652,80 EUR Partnersko kofinansiranje: 454.913,20 EUR Ukupni budžet projekta: 2.274.566,00 EUR

Više informacija dostupno na:

Facebook

LinkedIn

YouTube Channel